Team Debate Octafinals

Teams advancing to the octafinals:

ACORN AJ

Agape Leaders Prep YP

Atholton RS

Baltimore City College BG

Baltimore City College GM

Blake SW

Bronx Law AL

Brooklyn Tech CN

Capitol Debate HP

Centennial KK

Edgemont JN

Edgemont KX

LaSalle DG

Pine Crest GJ

Random Everglades GP

River Hill DD

 

Judges needed for the octafinal round:

Jorman Antigua

Amena Begum

Francisco Bencosme ’08

Brad Bolman

Evelyn Buse

Eleanor Buse

Matt Challes

Anne Chen

Jackie Chen

William Cheung

Ben Faber

Jonah Garnick

Andrew Geathers

Lawrence Grandpre

Jeremy Hammond

Kevon Haughton

Jen Johnson

Matt Malia

Dikshant Malla

Brian Manuel

Devane Murphy

Zac Ryan

Nakisa Sadeghi

Matt Schnall

Elijah Smith

Kyla Sommers

Hannah Stafford

Aaron Tam ’13

Keegan Tomik

Sierra Underdue

 

Daniel Zhao

**Judges not appearing on this list, with teams still competing, ARE obligated for Quarters!

Legislative Debate Semifinal Session

The following judges are needed for the Semifinal Session of Legislative Debate. Please report to Room 101 at the Bronx High School of Science at 8:30 am Sunday.

Jesse Garrett
Paul Grisanti
Michael Kilcommons
Ivy Lessin
Nicole Majercak
Kimberly Marone
Chris Sprouse
Andrew West

The following debaters are invited to participate in the Semifinal Session, which will begin with a general meeting at 8:30 am on Sunday in Room 101 at the Bronx High School of Science.

Michael Cervino

Joseph DiPietro

Ariel Friedman

Nicolas Gerard

Raina Karia

Max Klein

Kate Kleinle

Dan Kodsi

Austin Lessin

Abigail Marone

Will Mascaro

Atreya Misra

Desmond Molloy

Connor Murphy

Dennis Nenov

Anshika Niraj

Peter Oathout

Christina Paolicelli

Asli Pekcan

Kate Rose

Yuval Shmul

Billy Smith

Jack Sullivan

Andrew Sun

Oliver Trapp

John Trezza

Itiel Wainer

Tony Zhou

Patrick A. Woods Championship Debate Legislation

The following three bills will be utilized in the Patrick A. Woods Championship Debate of the New York City Invitational in Legislative Debate.

 

Semifinal Round Legislation

The following three bills will be utilized in the Semifinal Debate of the New York City Invitational in Legislative Debate.

 

Topic Areas for Extemporaneous Speaking

In no particular order, the following topic areas will be used for the preliminary rounds:

Africa & The Americas

Domestic Economy & Policy

Europe & Asia

Domestic Politics & 2014 Elections

United States Social Policy

 

The following topic areas will be used for the elimination rounds:

(Possible) Quarterfinal Round: International Economy

Semifinal Round: United States Foreign Policy

The Gloria Cabada-Leman Championship Round: 2013 Elections At Home and Abroad

Join us for the 43rd annual New York City Invitational!

The Bronx High School of Science Speech & Debate Team invites you and your team to the forty-third annual New York City Invitational. This year’s tournament will be held on Friday, Saturday, and Sunday, October 18, 19, and 20, 2013. We will continue our tradition of hosting tremendous competition in Lincoln-Douglas Debate, Public Forum Debate, Team Debate (Policy Debate), Legislative Debate (Congressional Debate), Dramatic Interpretation, Duo Interpretation, Extemporaneous Speaking, Humorous Interpretation, Original Oratory, and Prose & Poetry (Oral Interpretation).

The tournament will run on Friday, Saturday, and Sunday in Lincoln-Douglas, Public Forum, and Team Debate. In Legislative Debate and the Individual Events, it will run on Saturday and Sunday. The elite, by-invitation Bronx Round Robin in Lincoln-Douglas, Public Forum, and Team Debate will be held on Thursday, October 17 in Manhattan; the new, elite, by-application Bronx Historical Scenario in Legislative Debate will be held on Friday, October 18 at Bronx Science.

Please be sure to “like” us on Facebook.¬†And please be sure to register on Tabroom.com at 12:01 AM Eastern on Thursday, August 1, 2013. (It’ll be the last few hours of Wednesday when registration opens for those west of the Eastern Time Zone!)